hétfő–vasárnap: 10:00-18:00 +36 30 / kattintson

A kastélypark

HU EN DE
Királyi Kastély

A kastélypark

A kastélypark

 

Grassalkovich I. Antal 1723 és 1748 között több lépésben szerezte meg Gödöllőt és a környékbeli településeket. Az egységes birtoktestté szervezett terület központjává a Rákos-patak völgyében fekvő, kedvező természeti adottságú Gödöllőt tette meg. A kastély építésével egy időben nagyszabású, tudatos településfejlesztésbe fogott. Ennek részeként alakíttatta ki a kastélykertet, amelyet az épület osztott Felső és Alsó kertre. A főúri ízlést, vagyoni helyzetet és politikai hatalmat egyaránt reprezentáló kertet Versailles mintájára francia stílusban építtette meg. Egyedi sajátosságnak számít, hogy a díszkert nem a főhomlokzat előtt kapott helyet, hanem a kastély szárnyaitól határolt belső udvar folytatásaként alakították ki. Az udvart dézsás növények (citrom-, narancs- és babérfák) díszítették. A déli épületszárny szoborfülkéjében már I. Antal idejében kis falikút működött: a mozgalmas barokk szobor a görög mitológiai figurát, az oroszlánt legyőző Héraklészt ábrázolja. A balusztráddal határolt díszudvarból lépcső vezetett a Felső kertbe, amelyet az épülettől mintegy 440 méterre kőkerítés zárt le. A kert két oldalát szegélyező fasorok közötti területet szabályos mértani formájú virágágyak tagolták. A kert közepén szökőkút működött, mögötte formára nyírt növényzettel és labirintussal. Az északnyugati részen, az ún. Királydombon álló pavilonban a magyar uralkodók portréit helyezték el. Ezzel átellenben épült a céllövészetre szolgáló Lövőház. A díszkert különleges, Magyarországon ritkaságnak számító növényeiről és mitológiai tárgyú szobrairól is nevezetes volt. Az Alsó kertet szintén a barokk tájszerkezetre jellemző, egyenes, fasorral szegélyezett utak tagolták. Ezen a területen alakították ki a konyhakertet, a vadaskertet és a fácánost.
    A franciakertet a XIX. század elején Grassalkovich III. Antal (1771–1841) és felesége, Esterházy Leopoldina (1776–1868) építtette át a kor divatjaként hódító angol (vagy tájképi) kertté. A Felső kert végén álló kőkerítés elbontásával megnövelték a park területét. A barokk kert egyes elemeit megtartották (vadgesztenyefasor, Királydomb, Lövőház), de az új park a reprezentáció helyett a romantika, a szentimentalizmus jellemző hangulatainak tükrözését szolgálta. Lágyan ívelő útrendszer tagolta a parkot, amelyben ligetes facsoportok, virágkülönlegességekben gazdagon pompázó virágágyások váltották egymást. A kastély főhomlokzata előtt 1817-ben a Rákos-patak felduzzasztásával két hattyústavat is létesítettek. Az épület északi szárnyát 1837-ben egy új narancsházzal bővítették.
    A Grassalkovich-család férfi ágának kihalása után (1841) a birtok még 9 évig zárgondnokság alatt volt. Az 1848–49-es szabadságharc katonai hadműveleteit a park is megsínylette: a narancsfákat eltüzelték, a kerítéseket lerombolták, a vadállomány szétszéledt.
    A kastélyt és az uradalmat – két tulajdonosváltás után – a magyar állam vásárolta meg 1867-ben. Az épületet és a parkot koronázási ajándékként I. Ferenc József (1830–1916) és Erzsébet királyné (1837–1898) rendelkezésére bocsátották. A főhomlokzat előtti kis előkerteket a király és a királyné személyes használatára alakították ki. Mindkettőt dús lombozatú fák szegélyezték. A Király kertje I. Ferenc József napi sétáinak helyszíne volt. Egyszerűbb, szikárabb benyomást nyújtott, mint a Királyné kertje, amelynek színpompás ágyásaiba Erzsébet itt-tartózkodásakor kedvenc virágait (árvácska, ibolya) ültették. A királyné földszinti szobái előtt kis faveranda épült, kijárással a kertre. (Innen indult az a fafolyosó, amelyen keresztül Erzsébet rossz időben is eljuthatott a lovardába.)
    A kastély díszudvarát a királyi időszakban is dézsás növények (narancsfák és jukkák) tették hangulatossá. A Felső kert tájképi jellegét megőrizték. A gesztenyefasortól délre alakították ki az ún. „Reservé-kertet” (előnevelő kert), ahol 1870-ben Pálmaház, 1895-ben üvegház épült. Itt termelték a parkba szánt növényeket, a kert délnyugati sarkában pedig faiskola működött. A gesztenyefasor végén díszes fapavilon állt, nem messze tőle az 1875-ben megújított Lövőház. A Narancsház előtt tekepálya kapott helyet. A parkot a királyi család jelenlétében lezárták, egyébként meghatározott nyitva tartás mellett látogatható volt.
    Az Alsó parkot az uralkodó rezidencia miatt erre kanyarodó északi vasútvonal vágta két részre. A főhomlokzat előtti két hattyústavat 1873-ban és 1894-ben töltötték fel. A fácánost és a vadaskertet a királyi vadászatok miatt továbbra is fenntartották. Az ekkor még körbekerített Alsó parkot a lakosság szabadon látogathatta.
    Az I. világháború után a kastély Horthy Miklós kormányzó (1868–1957) pihenőhelye lett. A tájképi kertben ebben az időszakban (1920–1944) csak kisebb beavatkozások történtek. Az egykori Királyné kertjében 70 m²-es óvóhelyet létesítettek. A belső udvarba egy aránytalanul nagyméretű, kör alakú, szökőkutas medence került. A park beljebb eső részén, a gesztenyefasor végével egy vonalban 1930-ban úszómedence épült, kis öltözőpavilonnal. Az egykori főudvarmesteri épület mellett pedig teniszpálya működött. (Mindezek közül ma már csak az úszómedence látható.)
    A II. világháború utáni évtizedekben a kert lassú pusztulásnak indult. A gyomos, elvadult parkba tájidegen növényeket telepítettek, s új épületeket emeltek (raktárak, óvoda). Az 1994-ben felgyorsult kastélyrekonstrukció keretében megkezdődött a park rehabilitációja is. (Ez a 26,1 hektáros Felső parkot érinti, az Alsó park ma már jórészt beépített közterület.) A főhomlokzat előtti két előkertet a királyi időszaknak megfelelően állították helyre 1998-ban és 2000-ben. (A Királyné kertjében ekkor bontották el a Horthy-bunker föld feletti részét.) A díszudvarban megszüntették a Horthy-időszakból származó medencét, majd új díszburkolat és balusztrád került ide. A Felső park ma is az angol, tájképi kert szerkezetét őrzi. Karakterét a százéves, vagy annál idősebb fák adják.  Az értékesebb fajokat képviselik többek között a páfrányfenyő, a hegyi mamutfenyő, a magyar kőris, az ezüsthárs, a tiszafa, a juharlevelű platán, a molyhos tölgy, a közönséges vadgesztenye. A park hátsó részében maradtak fenn a Gödöllő környéki homokpusztarétekhez hasonlítható gyepfoltok, amelyekben fellelhető a védett növénynek számító janka tarsóka, budai imola, selymes boglárka.
A parkban megkezdődött a terület megtisztítása, a tájidegen növények eltávolítása, a beteg fák gondozása, majd a fiatal fák telepítése.
    Az előkerteket és a Felső parkot 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánították. 2004-ben elkészült a Királydombi pavilon felújítása. 2010-ben pedig a Felső parkban 5,2 hektárnyi terület újult meg romantikus tájképi kertként.

 

 

 

A természetvédelmi területek szabályainak megfelelő növényvédelmi kezelések miatt a Kastélypark területén a növényi termékek (pl. gombák, bodzavirág stb.) emberi fogyasztásra NEM alkalmasak, így ezeket gyűjteni TILOS!

 

Ajánlatkérés

Vegye fel velünk a kapcsolatot, kollégánk hamarosan felkeresi megadott elérhetőségein!

Aktuális

Hírek és információk

Tovább

Légy ott a kertben!

  Parkmesék Herceg Egérváry Elemérrel Önállóan bejárható családi felfedező játék a Gödöllői Királyi Kastély parkjában. Fedezzétek fel a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó természetvédelmi terület jellegzetes növényeit játékos feladatok segítségével! A sétán Herceg Egárváry Elemér és barátai lesznek a kisérőitek, akik nemcsak egy-egy rövid meserészlettel szórakoztatnak, de vidám feladványokkal is ellátnak Benneteket! Mire mind a nyolc állomást bejárjátok, nemcsak Elemér barátaivá, de a park szakértő ismerőivé is váltok! A felfedező csomag a jegypénzárban vásárolható meg. Az ára 1000 Ft / csomag. Minden kis felfedezőt és családját szeretettel várunk!   Parkséta    A közel 45 perces, vezetéssel kísért túra során a látogatók megismerhetik a Kastélypark botanikai ritkaságait és élővilágát. Ár: 1500 Ft / fő, Maximális létszám 25 fő / csoport, regisztráció: regisztracio@kiralyikastely.hu Május 31: 14.00   Kertörténeti séta Megismerkedünk a kastély építésének történetével, a park átalakulásával, kitérve az angol és francia típusú kertre, és annak használatára. A vezetés alatt a ritkán látogatható előkertekben is sétát teszünk. Ár: 1500 Ft / fő, Maximális létszám 25 fő / csoport, regisztráció: regisztracio@kiralyikastely.hu Június 1.: 11.30, 13.00, 14.00 (angolul), 15.00, Június 2.: 11.30, 13.00, 14.00 (németül), 15.00   Mezítlábas ösvény A 14-féle különböző felületen végigsétálva, a talp reflexpontjait stimulálva felfrissülhet a család apraja-nagyja. Az ösvényt életkortól függetlenül, minden látogatónknak ajánljuk. Használata ingyenes!   Királydombi Pavilon A kastélytól mintegy 200 méterre található a park egyetlen megmaradt barokk kori építménye. A hatszögletű pavilont Grassalkovich I. Antal építtette az 1760-as években. A pavilon faburkolatába illesztett 54 olajfestmény a magyar vezéreket és királyokat ábrázolta. A képek nagyobb része megsemmisült, eltűnt, a pavilonnak az 1980-as években már csak a csupasz falai álltak. Az épületet 2002-ben újították fel. A képsorozatot 2004-ben fotótechnikával reprodukálták, azóta a pavilon látogatható. A Pavilon egyénileg ingyenesen megtekinthető. péntek-szombat-vasárnap 10.00-18.00   Szürreális művészet testközelből - Festmény készítés folyamatának megtekintése a Kastélyparkban pénteken (május 31.), 13.00-17.00 óra között kövesse nyomon Vörös Eszter Anna „Polgármesteri Ezüstérem Gödöllőért” elismerésben részesült festőnő helyszínen készülő alkotásának folyamatát! A készülő festmény a festőnő szívének is kedves, a Kastélypark ikonikus Királydombi Pavilonja és mamutfenyője szürreális jellegű ábrázolásában kerül vászonra. Az akrillal festett kép folyamatának elkészítése egyénileg megtekinthető, minden érdeklődőt szeretettel várunk!   Gödöllői Szimfonikus Zenekar szólistáinak kamarakoncertje a Kastélyparkban Szombat-vasárnap  11.00 és 14.00 órakor.  Ingyenes program.
Elolvasom
Tovább

DR SISI - avagy ki tud többet Erzsébet királynéról kvíz

Ibolya volt a jeled az oviban és kívülről tudod a királyné összes kutyájának becenevét? Egynél többször láttad az Elisabeth-musicalt és rongyosra olvastad az életéről szóló könyveket? Akkor itt a helyed az első, Dr. Sisi című kvízjátékunkon! (De ha nem Sisiből doktoráltál, akkor is!) A kb. 80 perces játékra 3-5 fős csapatok jelentkezését várjuk. Nevezési díj: 5000 Ft/csapat. A játékon max. 15 csapat vehet részt! A nyertes csapatot ajándékcsomaggal jutalmazzuk – az élmény mellettJ Játékmester: Újvári Miklós   2024. június 22-én, 19.00 órakor a Gödöllői Királyi Kastély Barokk Színházában, a Múzeumok Éjszakáján!
Elolvasom
Tovább

Koronázási Hétvége 2024. június 8-9.

A gödöllői Grassalkovich-kastély 1867-ben koronázási ajándékként került Erzsébet királyné és I. Ferenc József használatába. Erre, a kastély életébe jelentős változást hozó eseményre emlékezünk kellemes, hétvégi családi programunkkal.   2024. június 8. szombat   10.00-17.00 „Éld át a múltat!” – életképek a királyi lakosztályokban A királyi család gödöllői kastélyban töltött mindennapjaiba nyernek bepillantást látogatóink, az eredeti, ma már múzeumi környezetben. I. Ferenc József uralkodót és Erzsébet királynét elkísérte Rudolf trónörökös, Mária Valéria hercegnő, udvarhölgyek, társalkodónők, hadsegédek, nevelők és szolgálók sora. Látogatóink a kiállítás megtekintése során visszarepülhetnek a 19. századba! A gyönyörű termek megtekintése közben találkozhatnak a királyi család tagjaival betekinthetnek kastélyban töltött napjaikba, az udvar társasági eseményeibe, báli készülődéseibe. A Díszteremben táncbemutatókkal várjuk látogatóinkat. Kellemes időutazást kívánunk!   10.30 Kastélylurkók klubja, múzeumpedagógiai foglalkozás családoknak 11.00 Lázár Ervin: Négy Szögletű Kerek Erdő, mesejáték a Scene Műhely előadásában 14.00 A lőfegyverek fejlődése a 16.századtól, a Nádasdy Ferenc Bandérium elöltöltős fegyverbemutatója 11.00, 14.00 Kastélykápolna megtekintése vezetéssel 12.00, 15.00 Kastélytörténeti séta a Királydombi Pavilonhoz 13.00, 16.00 Lotz Károly Ménes című festményének megtekintése tárlatvezetéssel 18.00 Sétáló színház Rómeóval és Júliával, Shakespeare tragédiájának feldolgozása a Scene Műhely előadásában   2024. június 9. vasárnap   10.00-17.00 „Jó paripád előtt nincs akadály” - lovashagyományok régen és ma 11.00, 15.00 Hagyományőrző bemutatók és ismeretterjesztő előadások - a huszárság bemutatása a kialakulásától a két világháborúig - a huszár, mint fegyvernem - egyenruhák bemutatója - dámalovas bemutatók - csatajelenet bemutató - lovaglási és fotózási lehetőség 10.20  Mesélő lakosztályok, múzeumpedagógiai foglalkozás családoknak 11.00, 14.00 Kastélykápolna megtekintése vezetéssel 12.00, 15.00 Kastélytörténeti séta a Királydombi Pavilonhoz 13.00, 16.00 Lotz Károly Ménes című festményének megtekintése tárlatvezetéssel   13.00  Magyar Honvédség Központi Zenekarának koncertje 15.00 Lőkös Ildikó - Zsurzs Kati: Herceg Egérváry Elemér meg a többiek, avagy most akkor kié ez a kastély? mesejáték 16.30 Meglepetés a Kastélyban, a Papírszínház előadása 19.00 Szilasi Alex zongoraművész lemezbemutató gálakoncertje, regisztrációhoz kötött! Információ: informacio@kiralyikastely.hu   További programok: Premontreiek 100 éve Gödöllőn – időszaki kiállítás, mely ingyenesen látogatható Játék a barokk kastélymakettben, beöltözési lehetőséggel   A programváltozás jogát fenntartjuk. Az eseményen kép- és videófelvétel készül.   További információ: Gödöllői Királyi Kastély Tel: 06 28 420-588 www.kiralyikastely.hu    
Elolvasom
Tovább

Adó 1% - az autizmussal élőkért

Támogassa adója 1%-ával az autizmussal élő látogatók részére készülő kiadványt! Adószám: 18665161-2-13  
Elolvasom
Tovább

Premontreiek 100 éve Gödöllőn - időszaki kiállítás

  A több mint kilencszáz éves premontrei rend szinte alapításától, 1130-tól kezdve jelen van Magyarországon. Szerzetesei mindenkor aktív résztvevői és alakítói a honi közösségi, vallási, gazdasági, kulturális és tudományos életnek. A jászóvári, majd gödöllői premontreiek 1923-tól való gödöllői léte is jó bizonyíték erre városunkban. Kiállításunk e száz év mindennapjainak, ünnepeinek, tragédiáinak felfedezésére, megismerésére hívja látogatóit. A tárlat áttekintést nyújt a Jászóvári Premontrei Kanonokrend gödöllői letelepedésének előzményeiről, a gimnázium, konviktus és rendház alkotta intézményegyüttes építéséről, a rend korabeli történetéről, a szerzetes- és világi tanárok, illetve a diákok életéről 1923-tól napjainkig. A premontrei kanonokok lelkiségét a szemlélődés és az emberek szolgálata együttesen határozza meg. Életformájuk a vita mixta (vegyes élet). Kolostorba vonulnak, hogy szigorú szabályok között éljék le életüket. Ezzel párhuzamosan lelkipásztorkodnak és 1810-től tanítanak is. Hogyan lehetséges mindez a gyakorlatban? Hét egységre tagolódó kiállításunk erre is választ ad. Az első teremben ráhangolódhatunk a szerzetesi létre, illetve bepillantást nyerhetünk a premontrei épülettömb elkészültébe. A második fő témája az alapítás, építés és működés. A harmadik a lelkiségre fókuszál. A negyedik rész a tanárok oktatási, tudományos és társadalmi tevékenységének tükre. Az ötödikben a diákok tanórai és tanórán kívüli életét ismerhetjük meg. A hatodikban időutazáson vehetünk részt. Végül a folyosón, tablókon foglaljuk össze a száz év fontosabb vagy érdekesebb momentumait. Itt a fáradt nézelődő megpihenhet, s az asztalkán lévő könyveket böngészve mélyülhet el a száz év rend- és iskolatörténetében.   A kiállítás ingyenesen megtekinthető!
Elolvasom
Tovább

Legyen Ön is Támogatónk!

Legyen Ön is Támogatónk! Idén is meghirdetjük a „Legyen állandó helye a Kastélyszínházban!„és a „Fogadd örökbe a Kastélypark egyik ősfáját” elnevezésű támogatási programjainkat, amelyekkel a barokk színház, illetve a kastélykert fenntartását van lehetőségük támogatni magánszemélyeknek és cégeknek. Bővebb információkat a programokról a képekre kattintva olvashatnak:      
Elolvasom
Múzeumok éjszakája

Múzeumok éjszakája 2024

2024. június 22. 17.00–24.00 MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA A GÖDÖLLŐI KIRÁLYI KASTÉLYBAN (Pénztárzárás 23.00órakor) Díszudvari színpadi programok - ingyenes (Eső esetén a Lovardában):   19.00 Vidám dallamok, a Duna Szimfonikus Zenekar koncertje 20.30 Urban Verbunk performance 22.30 a Pedrofon Rock and Roll Zenekar koncertje Zenei program a kápolnában - ingyenes 21.00-22.00 – A Városi Vegyeskar koncertje Díszudvari programok - ingyenes (Eső esetén a földszinti termekben elhelyezve) WAMP Design Vásár – a „vasárnapi művész piac” a Kastély díszudvarán 10.00-22.00 között Barokk Színház – részvételi díj ellenében nevezhetnek 19.00-  DR. SISI, avagy ki tud többet Erzsébet királynéról kellékek és ajándékok kvízjáték 3-5 fős csapatok részére Részvételi / nevezési díj: 5.000.- Ft/csapat. Ibolya volt a jeled az oviban és kívülről tudod a királyné összes kutyájának becenevét? Egynél többször láttad az Elizabeth-musicalt és rongyosra olvastad az életéről szóló könyveket? Akkor itt a helyed az első, Dr. Sisi című kvízjátékunkon! (De ha nem Sisiből doktoráltál, akkor is!) A kb. 80 perces játékra 3-5 fős csapatok jelentkezését várjuk. Jegyvásárlás a helyszínen, illetve online. A játékon max. 15 csapat vehet részt! A nyertes csapatot ajándékcsomaggal jutalmazzuk – az élmény mellett A Barokk Színház folyosóján kis kávézó működik, így tea, kávé, üdítő-rendelés esetén érdemes előbb érkezni. Az asztalok közül a csapatok szabadon választhatnak, de kezdés előtt 5 perccel kérjük a helyeket elfoglalni. Kastélypark - ingyenes A Kastélyparkban a Királydombi pavilon 17.00 és 21.00 óra között látogatható. Gyerekprogram a Tourinform iroda előtt – ingyenes kézműves foglalkozás, pecsétgyűjtő hely   Hangolódj a magyar gólokra egy babzsáklabda készítésével! 17.00-22.00 óra között.   Találkozz Erzsébet királynéval! – múzeumi belépőjeggyel látogatható Őfelsége, a királyné 18.30 és 21.30 óra között cercle-t tart a kastély dísztermében, ahol elbeszélget az elé járulókkal.   Állandó kiállítás – múzeumi belépőjeggyel látogatható Egyénileg 18.00 órától 21.00 óráig tekinthető meg. Belépőjegy ára: 4.600Ft/fő, diák: 2.300Ft/fő 21.00 órától, az este további részében tárlatvezetés keretében, csoportosan látogatható. Indulási időpontok: 21.15,21.30.21.45,22.00, 22.15,22.30, 22.45 A kastély titkos élete (1950-1990) – belépőjeggyel látogatható. Belépőjegy ára: 1.500Ft/fő (egységesen) Tárlatvezetés a földszinti kiállításban és a Horthy bunkerben. Indulási időpontok: 18.15,18.45,19.15,19.45,20.15,20.45,21.15,21.45,22.15,22.45 Kastélykápolna – belépőjeggyel látogatható- Belépőjegy ára: 1.500 Ft/fő (egységesen) Indulási időpontok: 18:30,19:30, 22:30, 23:00 Premontreiek 100 éve Gödöllőn – ingyenes Vezetések az időszaki kiállításban - Kastély Baráti Egyesület tagjai tartják. Indulási időpontok: 19.30; 20.30; 21.30   A programváltozás jogát fenntartjuk. Az eseményen kép- és videófelvétel készül.
Elolvasom
Dolgozz a Gödöllői Királyi Kastélyban!

ÁLLÁSAJÁNLATAINK

Elolvasom

Hírlevél feliratkozás - aktuális programkínálatunk


Kövessen bennünket a közösségi médiában!

Nyitva tartás

hétfő-vasárnap 10:00-18:00 Kassza 17:00-ig


Kapcsolat

Telefonszám:+36 30 / kattintson
E-mail cím:kattintson

 

              Sisi  European Royal Residences